Daleko (k)od kuće
Za mlade od 14 do 19 godina!
Program je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba, Interkulturni programi dobrodošlice.
O čemu se tu radi?
Inkluzija, tolerancija, jednakost u društvu…- riječi koje često čujemo, ali koliko često zastanemo da bismo ih zaista razumjeli? Lako ih je definirati, raspravljati o njima u teoriji, ali pravo razumijevanje dolazi iz iskustva te iz slušanja drugih..
Ovaj projekt osmišljen je kako bi ponudio upravo to - proživljeno i smisleno iskustvo koje nadilazi same definicije. Kroz niz interaktivnih radionica, sudionici su imali jedinstvenu priliku upoznati ljude iz različitih kulturnih sredina, čuti njihove osobne priče i sudjelovati u otvorenim, poticajnim raspravama. Bio je to prostor u kojem se poticala znatiželja, gdje su se mogla postavljati teška pitanja bez straha od osude i gdje je razumijevanje zamijenilo buku internetskih rasprava.
No, projekt nije bio samo o učenju - već i o povezivanju. Sudionici su imali priliku komunicirati s drugima, razmjenjivati ideje i steći dublji uvid u to što znači biti dio raznolikog i međusobno povezanog svijeta.
Radionice
Naš rad započeli smo organizacijom četiri radionice.
Prva radionica bila je posvećena međusobnom upoznavanju te otkrivanju bogate povijesti i kulture Zagreba. Nakon dinamične i zabavne sesije, krenuli smo u obilazak gradskog središta, istražujući poznate spomenike i građevine značajne za zagrebačku i hrvatsku kulturnu baštinu.
Druga radionica bila je posvećena glazbi. U goste su nam došli mladi glazbenici iz Glazbene klinike koji su nam svirali i pjevali hrvatske pjesme od kulturnog značaja. Razgovarali smo o europskim glazbenim tradicijama i dijelili svoje omiljene pjesme.
Treća radionica bavila se europskom književnošću. Organizirali smo kviz o poznatim europskim književnim djelima, a sudionici su podijelili svoja čitateljska iskustva i razgovarali o knjigama koje vole.
Četvrta i posljednja radionica bila je posvećena umjetnosti i njezinoj ulozi u oblikovanju europskog društvenog i političkog razmišljanja. Razgovarali smo o značajnim europskim umjetničkim djelima i povezanosti europske kulturne baštine, a zatim smo se i sami okušali u kreativnom izražavanju. Posjetili smo Muzej nedovršene umjetnosti i isprobali različite oblike umjetničkog stvaranja.
Intenzivni zimski program
Sada se već osjećamo vrlo ugodno jedni s drugima i spremni smo za dublju refleksiju i umjetničko stvaranje. Trenutno radimo na predstavi koju ćemo izvesti pred obitelji i prijateljima, ali i na SKAZ festivalu amaterske umjetnosti u Zagrebu. Sami pišemo scenarij, plešemo, sviramo i glumimo. Tema koju smo odabrali je dom i obitelj, a kroz izvedbu želimo podijeliti što te vrijednosti znače za nas.
Sudjelovanje u SKAZ-u
Uzbuđeni smo zbog prilike da nastupimo pred širom publikom i profesionalnim žirijem te da kroz umjetnost podignemo svijest o izazovima mladih koji su, zbog rata ili političke i ekonomske nesigurnosti, daleko od svog doma. Želimo ispričati svoje priče, podijeliti emocije i potaknuti publiku na razmišljanje o važnosti podrške i zajedništva u teškim vremenima.
Sve informacije o programu: Program radionica "Daleko (k)od kuće" osmišljen je za polaznike srednjoškolske dobi od 14 do navršenih 19 godina, koji pripadaju zajednicama osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita i osoba pod privremenom zaštitom te mladim građanima grada Zagreba. Cilj projekta je potaknuti interkulturnu razmjenu i dijalog radi povećanja razumijevanja, tolerancije i kohezije između hrvatskog društva i mladih osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita / osoba pod privremenom zaštitom. Razmjenjivati ćemo iskustva, upoznavati jedni druge sa svojim kulturnim nasljeđem i navikama, učiti o demokraciji i važnosti uključivosti u demokratskim društvima, razvijati razumijevanje različitosti i kulturnih razlika i zajedno kreirati multikulturalnu predstavu. Program radionica odvijati će se u dva dijela: Prvi dio odvijat će se u četiri radionice (jedna radionica mjesečno). Na radionicama će sudionici imati priliku upoznati jedni druge te bolje razumjeti različitosti kao i sličnosti u kulturama iz kojih dolaze. Mladi sudionici će predstaviti svoju kulturu kroz njima relevantna umjetnička djela, popularnu glazbu koju prate, te književnost, kazalište i film. Razgovor u opuštenom i prijateljskom okruženju služiti će kao uvod u teme inkluzije, tolerancije i prihvaćanja različitosti u društvu. Na ovim uvodnim radionicama polaznici će razmjenjivati vlastita iskustva izbjeglištva, selidbe, ugroženosti, prilagođavanja novoj sredini, emotivnih problema i izazova u situaciji u kojoj se nalaze. Drugi dio programa odvijat će se za vrijeme drugog dijela zimskih školskih praznika (24. veljače - 1. ožujka 2025.). Sudionici će zajedno provesti šest dana, svaki dan po pet sati, te će nastaviti rad na gore spomenutim temama. U ovome dijelu programa sudionike će se potaknuti na kreativno promišljanje i stvaranje vlastitih kreativnih outputa na teme inkluzije, iseljeništva, tolerancije i jednakosti u društvu. Sudionici će pomoću raznih dramskih metoda i metoda kreativnog pisanja osmisliti, napraviti i na kraju izvesti kratku predstavu za svoje vršnjake.



galerija
projektni tim
Projektni tim sastoji se od Romane Petrušić iz Međunarodnog centra za umjetnost i Andreane Baeva-Motušić iz Europske poslovne udruge.

Program je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba, Interkulturni programi dobrodošlice.